KEPEK SORUNU

Yağlı Egzema ve Kepek Problemi (Seboreik Dermatit hastalığı)

Seboroik dermatit; Toplumun yaklaşık %2’sinde görülen ve oldukça yaygın bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık ile kulak ve göğüs ortasında, saçlı deri ve göz kapaklarında kırmızı renkli ve kaşıntılı bir döküntü oluşur. Aynı zamanda kasıklar, göğüs altı ve göbek çukurunda da görülebilir. Saçlarda özellikle kepeklenme, pullanma, yağlanma ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkar.

Seboreik dermatit en sık kimlerde görülür?
Bu hastalık 17-30 yaşlarında oldukça sık görülmektedir. Ayrıca orta yaş ve ileri yaş grubunda oldukça fazla görülen bir hastalıktır. Bebeklerin kafasında ise konak şeklinde gelişir. Seboreik dermatit diğer hastalıklar ile karıştırılabilen bir hastalıktır. Bu hastalık her yaş grubunda görülebilir ve tedavisi yapıldıktan sonra tekrar nüksetme özelliğine sahiptir. Daha çok cilt yapısı yağlı olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Akne ve sedef hastalığı ile bir arada görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca mantar türü mikro organizmaların bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

Seboreik dermatit ne kadar süre ile devam eden bir hastalıktır?
Bu hastalığın kendiliğinden iyileşip tekrar ortaya çıkma gibi bir özelliği vardır. Ancak düzenli bir tedavi uygulanarak iyileşme sağlanması mümkündür. Hastalık vücut direnci düştüğünde, soğuk havalarda yeniden ortaya çıkmaya meyillidir.

Hastalığın tedavisi mümkün müdür?
Bu hastalıktan kişileri koruyan ve tam anlamı ile iyileşme sağlayan bir tedavi şekli yoktur. Belli aralıklar ile tekrarlayabilen bir hastalıktır. Ancak hastalık iyi bir müdahale ile kontrol altında tutulabilir.

Saçlı deride oluşan kepeklenme sorunu hastalığın en bilindik belirtisidir. Kepeklenme oluştuktan sonra kızarıklık ve kepeklenmede artış görülebilir. Kronik gelişen olgularda kepeklenmeye eşlik eden saç dökülme sorunları görülebilir. Ancak dökülme sorunları tedavi ile geri dönüşümü mümkün olan bir sorundur. Birçok kişide hastalığın teşhisi için kan, idrar ve alerji tetkiklerine gerek duyulmaz. Bir grup hastada ise deri biyopsisine ihtiyaç duyulabilir.

Bu hastalık nasıl tedavi edilir?
Seboreik dermatit hastalığı bazı durumlarda hiçbir müdahale gerektirmeden kendiliğinden iyileşebilen bir hastalıktır. Ayrıca düzenli bir tedavi metodu ile kontrol altına almak mümkündür.
Hastalık yoğun stres, sinir sistemi merkezine bağlı gelişen hastalıklarda daha fazla görülebilir. Bu hastalığın bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha fazla görüldüğü düşünülmektedir.

Hastalığı önlemenin ya da tamamen hastalıktan kurtulmanın imkânsız olduğu düşünülmektedir. Hastalık belli aralıklar ile tekrarlar ve devamlı tedavinin sürdürülmesi ile hastalığa karşı başarı sağlanabilir. Doğru ve dengeli beslenme, düzenli uyku, spor aktiviteleri hastalığa karşı koruyucu olarak bilinmektedir.

YAĞLANMAYI DÜZENLEYEN VE HASTALIĞI YATIŞTIRAN KÜRLERİ KULLANMAK YİNE HASTALIĞI BASKILAMADA ÇOK ÖNEMLİDİR.